ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

Corocznie w każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest „Światowy Dzień Rzucania Palenia” . Akcja ma wymiar ogólnopolski. Jej celem jest zachęcenie jak największej grupy palaczy do rzucenia palenia i podniesienia wiedzy o produktach tytoniowych. Warto więc przy takiej okazji podjąć próbę rzucenia palenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie istnieje cudowna recepta, która pomoże każdej osobie chętnej rzucić palenie. Jest tyle sposobów ilu byłych palaczy. Każdy musi znaleźć swoją drogę, aby zaprzestać palenia.

Badania przeprowadzone na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w lutym 2011 r. pokazują, że do nałogowego palenia tytoniu przyznaje się aż 9 mln Polaków. Największy odsetek palaczy w Polsce odnotowuje się w przedziale wiekowym 50-59 lat, jest to 53% mężczyzn i 37% kobiet. Niepokojąca jest również utrzymująca się od kilku lat tendencja wzrostu częstości codziennego palenia wśród młodych ludzi w wieku 20-29 lat.
Palenie tytoniu od lat stanowi główną przyczynę wysokiej umieralności wśród dorosłej populacji Polski. Umieralność na nowotwory płuca, chorobę występującą prawie wyłącznie u palaczy tytoniu jest w Polsce na jednym z najwyższych poziomów na świecie.
Mimo znacznej poprawy zachowań ludności związanych z paleniem tytoniu w miejscach publicznych oraz zwiększenia świadomości polskiego społeczeństwa w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, nadal jest wiele do zrobienia w tym zakresie.

Palenie tytoniu niesie za sobą ogromne skutki społeczne:

♦ wykluczenie palacza z życia społecznego w wyniku choroby, ograniczenie jego zdolności do pracy, a co za tym idzie zmniejszenie dochodów;
♦ niechęć innych osób do palacza lub nawet próba ograniczenia kontaktu, co wiąże się z narażeniem na kontakt z dymem tytoniowym dla współpracowników i członków rodziny;
♦ zmniejszenie budżetu domowego kosztem zakupu papierosów - rocznie osoba paląca pomniejsza dochody rodziny o około 2500 zł;
♦ najtragiczniejszy w skutkach efekt palenia- śmierć palacza, która ma negatywny wpływ na rozwój dzieci i sytuację materialną rodziny;
♦ dostarczanie negatywnych modeli zachowań zdrowotnych przez palących rodziców, a tym samym narażenie młodzieży nie tylko na samo palenie, ale i na uzależnienie od innych substancji;

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne;

♦ palenie ma znaczący wpływ na występowanie nowotworów złośliwych, chorób układu krążenia i schorzeń układu oddechowego. Z powodu schorzeń odtytoniowych umiera przedwcześnie ok. 50 tys. Polaków. Jednym z najczęściej występujących schorzeń wywołanych przede wszystkim paleniem tytoniu jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP). Choroba łączy przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. W Polsce na POChP choruje przeszło 2 mln osób, co stanowi ponad 5 % społeczeństwa. Większość z nich to palacze.
♦ każdy wypalony papieros - zabiera czas, około 10 minut. Dziennie - wypalenie jednej paczki papierosów zajmuje 3 godziny i 30 minut. Rocznie - prawie 1.160 godzin. W ciągu 10 lat - to aż 12.000 godzin . Jest to czas stracony.

Rzucając palenie już dziś:

♥ będziesz otrzymywać więcej tlenu i będzie Ci łatwiej oddychać będziesz mieć więcej energii zmniejszy się ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i częstość kaszlu
♥ poprawi się Twoje samopoczucie i poczucie wartości
♥ poprawi się Twoja kondycja fizyczna i psychiczna - zwiększy się odporność na stres
♥ potrawy będą pachniały i smakowały lepiej
♥ Twoja skóra i paznokcie będą w lepszym stanie, będziesz mieć mniej zmarszczek twoje ubranie, włosy i mieszkanie będą pachniały ładniej oszczędzisz pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na inne cele.

Palenie papierosów przypomina grę w rosyjską ruletkę, nikt z biorących w niej udział nie jest bezpieczny - na pewno ktoś zginie, nie wiadomo jedynie kto i kiedy. Każda osoba paląca, która chce żyć lepiej i dłużej powinna rzucić palenie. Ci którzy rzucili palenie najczęściej twierdzą, że wystarczy tego chcieć. Najtrudniej jest podjąć decyzję, zrozumieć że palenie to nonsens. Wygrywa każdy kto rzuci palenie. Ty także możesz wygrać walkę o swoje zdrowie, przestać palić, puszczać z dymem swoje ciężko zarobione pieniądze, poczuć wolność i bezpieczeństwo, odnieść zwycięstwo nad uzależnieniem.

BEZ WZGLĘDU NA WIEK RZUCANIE PALENIA ZAWSZE SIĘ OPŁACA!
20 minut po rzuceniu palenie - spada tempo bicia serca
8 godzin po rzuceniu palenia - normalizuje się poziom tlenu
2 tygodnie do 3 miesięcy po rzuceniu palenia - poprawia się funkcjonowanie płuc, spada ryzyko zawału
1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia - zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu
Rok po rzuceniu palenia - spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową
Korzyści wynikające z rzucenia palenia tytoniu są niewątpliwe .

Wszystkich, którzy chcieliby zasięgnąć konsultacji specjalistycznej w sprawach dotyczących palenia papierosów serdecznie zapraszamy do kontaktu:
z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym pod numerem telefonu
801 108 108
Koszt połączenia z telefonu stacjonarnego wynosi tylko 1 impuls niezależnie od czasu trwania rozmowy.

To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is installed.