Europejski Tydzień Testowania na HIV


Tekst alternatywny

Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do odwiedzenia punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) gdzie przez cały rok można BEZPŁATNIE, ANONIMOWO I BEZ SKIEROWANIA wykonać test w kierunku HIV.

W tym roku jesienna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania odbywać się będzie od 23 do 30 listopada i będzie bezpośrednio poprzedzała datę 1 grudnia ? który ustanowiony jest Światowym Dniem AIDS. Głównym celem wydarzenia jest umożliwienie jak największej liczbie osób wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV. W tym szczególnym czasie niektóre punkty konsultacyjno-diagnostyczne specjalnie wydłużyły swoje godziny pracy.

Punkty zlokalizowane są w 26 miastach w Polsce. Aktualne godziny pracy oraz lokalizację danego punktu można sprawdzić na stronie internetowej: www.aids.gov.pl
W województwie podkarpackim punkt PKD znajduje się przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 16.

Zachęcamy wszystkich do wykonania testu ? cała procedura nie jest ani bolesna, ani skomplikowana. Każdorazowo wykonanie badania poprzedza rozmowa z certyfikowanym doradcą, który w sposób nieoceniający i poufny przeprowadza wywiad oraz odpowiada na wszystkie pojawiające się w tym czasie pytania. Następnie pielęgniarka pobiera niewielką ilość krwi. Wynik testu można odebrać wyłącznie osobiście w punkcie ? na podstawie wcześniej ustalonego hasła. Wydawane one są podczas drugiej rozmowy z doradcą, który szczegółowo omawia każdy wynik.

HIV MOŻE DOTYCZYĆ KAŻDEGO!

Sytuacja epidemiologiczna zakażeń HIV i zachorowań na AIDS w województwie podkarpackim i w Polsce

W województwie podkarpackim od wdrożenia badań w roku 1985 do 31 października 2018 r. odnotowano ogółem 435 zakażeń HIV.

Zakażenia HIV stwierdzono u:
339 mężczyzn,
84 kobiet,
5 dzieci do lat 15-tu,
7 osób bez podanych danych.

Ogółem na terenie województwa podkarpackiego odnotowano 82 zachorowania na AIDS; 38 chorych zmarło.

W Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 lipca 2018 r. stwierdzono zakażenie HIV u 23 311 osób, wśród których było co najmniej

6 367 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1 799 poprzez kontakty heteroseksualne oraz 3 634 poprzez kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami.

Ogółem w Polsce odnotowano 3 627 zachorowań na AIDS; 1 398 chorych zmarło.

Źródło: WSSE w Rzeszowie, www.aids.gov.pl www.aids.gov.pl

To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is installed.