Bezpieczne wakacje

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. W tym, żeby właśnie tak było pomagamy my - Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Celem akcji jest przede wszystkim zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego wypoczynku letniego. Akcja potrwa do 31 sierpnia br.

Podczas półkolonii organizowanych przez Urząd Miasta Jarosławia - Wydział Oświaty i Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki  pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Jarosławiu przeprowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci dot. bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie, omówił zagadnienia dotyczące ochrony p/słonecznej oraz jak chronić się przed kleszczami. W ramach zajęć uczestnicy wysłuchali pogadanki z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, obejrzeli film edukacyjny pt. „Kleszcze”, otrzymali ulotki edukacyjne i kolorowanki dotyczące bezpiecznego wypoczynku.

Tekst alternatywny


Tekst alternatywny


Tekst alternatywny


Tekst alternatywny


Tekst alternatywny


Tekst alternatywny


Tekst alternatywny


A oto kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne wakacje:

PLANUJ:
♦Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na  Serwis Kąpieliskowy aktualizowany na bieżąco na stronie internetowej Inspekcji Sanitarnej. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS https://sk.gis.gov.pl/
♦Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień.
♦Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

OBSERWUJ:
♦Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w  higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
♦Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody.  Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.
♦Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.

♦Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę - boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.
♦Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, budzi Twoje podejrzenia - nie wahaj się, reaguj!

REAGUJ!
♦Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania - zadzwoń na: bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej :  800 060 800.
♦Pamiętaj, że dostępny jest także: Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii : 801 199 990.
♦Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: www.gis.gov.pl lub bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym.

źródło: www.gis.gov.pl  
Do pobrania- Ulotka GIS wakacje

To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is installed.