Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać"

Jest to nowa odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy, o zdrowiu, w tym o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową np. AIDS.

Tekst alternatywny


Spot telewizyjny

Spot radiowy

Plakat

Warszawa, 6.06.2018r. - „Ginekolog już potwierdził ciążę. Zlecił mi różne badania. Nawet na HIV. HIV może dotyczyć każdego” - informuje „filmową córkę” bohaterka kampanijnego spotu edukacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS, grana przez Marię Seweryn. Aktorka bez wahania zaangażowała się w kampanię #mamczasrozmawiac. „Mam nadzieję, że kobiety, które planują ciążę lub oczekują narodzin dziecka, podobnie jak moja bohaterka, bez wahania wykonają wszystkie zalecane badania - w tym także test na HIV - oraz, że będą potrafiły o tym rozmawiać ze swoimi córkami, siostrami, czy mamami” - powiedziała.

Kampania #mamczasrozmawiac zachęca kobiety do testowania się w kierunku HIV imiędzypokoleniowego dialogu o zdrowiu z bliskimi. Przypomina kobietom o znaczeniu wzięcia pełnej odpowiedzialności za zdrowie własne i dziecka. Pomaga przełamać opór przed trudnymi rozmowami na ten temat.

Test, bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo, można zrobić w jednym  z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Adresy PKD znajdują się na stronie aids.gov.pl.

O teście w kierunku HIV powinien porozmawiać każdy, kto:
♦ kiedykolwiek miał kontakt seksualny przynajmniej z jedną osobą, która:
◊ nie wykonała testu w kierunku HIV i nie wie, czy jest zakażona czy nie,
◊ jest zakażona HIV, a kontakt odbył się bez prezerwatywy lub uległa ona uszkodzeniu,
◊ miała wielu partnerów/wiele partnerek seksualnych,
◊ przyjmowała narkotyki w zastrzykach,
♦ podczas kontaktów seksualnych nie zawsze stosował prezerwatywy (w tym podczas kontaktów oralnych);
♦ przebył chorobę przenoszoną drogą płciową;
♦ przyjmował jakąkolwiek substancję (narkotyki, sterydy, hormony) w iniekcjach i używał do tego sprzętu, z którego korzystały inne osoby;
♦ wykonywał np. tatuaż lub piercing (kolczykowanie) przy użyciu niesterylnego sprzętu;
♦ miał kontakt z cudzą krwią, która znalazła się na uszkodzonej skórze lub błonach śluzowych;
♦ stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków zmieniających świadomość) i mógł znaleźć się w opisanych powyżej sytuacjach;
♦ planuje posiadanie dziecka lub jest w ciąży. Lekarz ma obowiązek zaproponować każdej ciężarnej dwukrotne wykonanie badania - do 10. tygodnia ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem. Test na HIV powinna wykonać nie tylko przyszła mama - powinien go wykonać również przyszły tata.

Żeby zachęcić przyszłe mamy do międzypokoleniowych rozmów na temat chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV, oraz wesprzeć lekarzy w edukowaniu pacjentów na temat wirusa, przez najbliższy tydzień w telewizji, kinach, komunikacji miejskiej, oraz na portalach informacyjnych emitowane będą spoty z Marią Seweryn w roli głównej. Wpisy zamieszczane przez blogerów - Macademian Girl, Matkę Wariatkę i Zapytaj Położną oraz inne osoby, które przyłączą się do akcji na Facebooku i Instagramie pomogą zrozumieć dlaczego z bliskimi warto i trzeba rozmawiać o wszystkim. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS będzie strona kampanii: mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is installed.