Odra

Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez wirus odry (Measles virus). Odra zarówno u dzieci, jak i u dorosłych daje podobne objawy (pojawia się m.in. charakterystyczna wysypka), jednak u tych ostatnich choroba może mieć wyjątkowo ciężki przebieg. Odra jest niebezpieczna także w okresie ciąży. To choroba, która daje liczne i groźne powikłania, a jeden na 1000 chorych umiera. Zapobiec temu może szczepionka MMR. 

Dane statystyczne
Na terenie Polski, w 2018 r. zarejestrowano 339 przypadków zachorowań na odrę, natomiast w 2017 zgłoszono 63 zachorowania. W 2018 roku odnotowano duży wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie. Zachorowania wystąpiły w Rumunii (5100 przypadków), Francji (2702), Grecji (2290), Włoszech (2248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje: Ukraina - w 2018 r. odnotowano ponad 32 tys. zachorowań, Rosja (1953), Serbia ( 5741)

Odra: przyczyny
Przyczyną choroby jest wirus odry, który przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej lub moczem chorej osoby.

Odra: objawy
Objawy odry występują po 10-12 dniach od zakażenia:
- gorączka
- katar
- ból gardła
- kaszel - zazwyczaj męczący i suchy
- zaczerwienienie oczu i światłowstręt.

Tekst alternatywny


W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika), a następnie czerwona wysypka.
Odra jest najbardziej zaraźliwa pięć dni przed pojawieniem się wysypki oraz przez cztery dni od momentu jej wystąpienia.

Odra: charakterystyczna wysypka
Wysypka w przypadku odry jest bardzo charakterystyczna: początkowo gruboplamista, zlewająca się w żywo-czerwone plamy z drobnymi grudkami o nieregularnych kształtach. Wysypka najpierw pojawia się za uszami, następnie na twarzy i szyi oraz na tułowiu, rękach i nogach. Na 2-4 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki występuje gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, kaszel.

Tekst alternatywny


Odra u dorosłych
Odra u dorosłych ma podobne, ww. objawy jak u dzieci, ale jej przebieg jest, im pacjent starszy, tym cięższy i bardziej niebezpieczny, zwłaszcza dla osób z chorobami układu krążenia. Dorośli, zwłaszcza ci z mniejszą odpornością, mogą dość ciężko przechodzić odrę (nawet z wysypką krwotoczną, drgawkami).

Odra: powikłania
Powikłania odry są bardzo groźne, mogą doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Dziecko nie zaszczepione narażone jest na:
- zapalenie płuc spowodowane nadkażeniem bakteryjnym
- zapalenie ucha środkowego
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie mózgu (około 1 na 1000 zachorowań)
- podostre stwardniające zapalenie mózgu

Odra: szczepienie
Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). Zawiera żywe, osłabione wirusy (po szczepieniu nie przenoszą się one na inne osoby z otoczenia dziecka).

Jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz, czy chorowałeś lub byłeś szczepiony, to powinieneś:
- zgłosić się do swojego lekarza,
- zapytać lekarza o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze,
- ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu, po konsultacji z lekarzem.

Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki.

To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is installed.