Punkty PKD w Polsce

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu informuje, że bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać test na HIV w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych. Aktualne adresy i godziny pracy PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej https://aids.gov.pl/pkd/

Test w kierunku HIV jest jedyną metodą dowiedzenia się, czy doszło do zakażenia. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze ? ustali, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca towarzyszy również podczas otrzymania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości postępowania.

Wzorem lat poprzednich z okazji zbliżających się Walentynek, obchodzonych 14 lutego zachęcam pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV. Na co dzień troszczymy się o zdrowie zarówno własne jak i „naszego Walentego lub naszej Walentynki”. Dlaczego więc nie wykonać testu w kierunku HIV? Nie powinien być to test wierności partnera lub partnerki ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

Jednym z elementów Walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. Z myślą o tym można wykorzystać elektroniczną pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.

Załączniki:

PKD- Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne

Karta Walentynkowa

To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is installed.