FAIR PLAY - kampania Krajowego Centrum ds. AIDS


Tekst alternatywny

„Gram fair, używam prezerwatyw! ”

Tym hasłem Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kampanię społeczną FAIR PLAY dotyczącą profilaktyki zakażeń HIV. Działania będą realizowane podczas 14. Mistrzostw Europy w

piłce nożnej. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to najważniejsza i największa impreza sportowa odbywająca się tego roku w naszym kraju. Organizatorzy szacują, że od 8 czerwca do 1 lipca 2012 r. stadiony w Polsce i na Ukrainie odwiedzą setki tysięcy kibiców z całego świata, a niektórzy z nich mogą być osobami HIV-pozytywnymi.

Masowe wydarzenia sportowe to doskonała okazja by przypominać uczestnikom o zdrowiu i bezpieczeństwie. Taki cel obrało na czas europejskich mistrzostw Krajowe Centrum ds. AIDS.

Honorowymi patronami kampanii są: Minister Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Odbiorcami prowadzonych działań są m.in. kibice, w szczególności osoby młode (18 - 39 lat), podejmujące ryzykowne zachowania seksualne, a także goście przyjeżdżający do nas z innych krajów.

Poprzez kampanię chcemy przekazać odbiorcom następującą myśl :

„Baw się dobrze w czasie piłkarskich rozgrywek,
ale unikaj ryzykownych zachowań seksualnych.
Jeśli podejmujesz kontakty seksualne, używaj prezerwatyw.
Zrób wszystko, by HIV/AIDS nie był Twoim problemem”.


Na świecie codziennie zakaża się HIV ok. 7 tysięcy osób. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej z 2009 r. liczba zakażeń HIV i zachorowań na AIDS w Europie Wschodniej wzrasta obecnie w alarmującym tempie, przy czym na Ukrainie dynamika epidemii HIV/AIDS należy do najwyższych w Europie. Szacuje się, że liczba żyjących tam osób zakażonych wynosi obecnie ok.500 tys. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV przekracza 15 tysięcy. Szacuje się jednak, że z wirusem żyje około 30 - 35 tysięcy osób. Oznacza to, że ponad 50% zakażonych nie wie o swoim zakażeniu. W Polsce statystycznie 3 osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu. Jednak wielu Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy. Tylko 9% z nas przynajmniej raz w życiu wykonało test w kierunku HIV. Tymczasem wiadomo, że wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które przyczynia się do przedłużenia życia i poprawy jego jakości.

FAIR PLAY, to kampania skierowana przede wszystkim do osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne. Jednocześnie uświadamiająca wszystkim odbiorcom, że ryzyko zakażenia HIV dotyczy każdego. Kampania ma zachęcać do podejmowania bezpieczniejszych kontaktów seksualnych i odpowiedzialności za zdrowie swoje i partnera.

Podkreśla się też fakt, iż stosowane w prawidłowy sposób prezerwatywy znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową m.in. kiłą, chlamydiozą, drożdżycą.

Powtarzające się na materiałach kampanijnych zestawienie piłki i prezerwatywy nawiązuje do „czystej gry”, którą mamy nadzieję oglądać w czerwcu na boiskach w Polsce. Hasło „FAIR PLAY” inspiruje do bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania także poza stadionami oraz po zakończeniu rozgrywek. Odwołanie się do symboli narodowych drużyn biorących udział w Euro 2012 a tym samym prawdopodobnie najszerzej reprezentowanych przez kibiców i turystów narodowości służy szerokiemu zaadresowaniu przekazu.

Jak można się zakazić HIV?
- poprzez kontakty seksualne
bez zabezpieczenia (prezerwatywy) z osobą zarażoną. im więcej partnerów seksualnych, tym większe ryzyko, że się zakazisz HIV
- poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej -
poprzez używanie wspólnych igieł, strzykawek i innego sprzętu do przyjmowania narkotyków lub podczas bójki

Nie zakazisz się HIV:
- w zwykłych, codziennych kontaktach z osobą zakażoną: podczas wspólnej nauki, pracy, wspólnego mieszkania oraz osobistych i przyjacielskich kontaktów, korzystając wspólnie z naczyń, sztućców i urządzeń sanitarnych,
- przez kontakt ze śliną, potem i łzami osoby zakażonej, kaszel, kichanie,
- przez ukąszenie komara lub innych owadów.

Jak możesz uniknąć zakażenia HIV?
- używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do golenia i depilacji,
- przekłuwaj uszy, wykonuj zabiegi kosmetyczne i tatuaż tylko w specjalistycznych gabinetach,
- używaj jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek,
- unikaj narkotyków i uważaj, żeby ktoś Ci ich nie podał,
- bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera,
- unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, Twój nowy partner może być zakażony HIV,
- jeśli piłeś alkohol, poczekaj z seksem,
- pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,
- jeśli zachowałeś się ryzykownie - zrób test na HIV.

Krajowe Centrum ds. AIDS poprzez kampanię podkreśla fakt, iż brak zakażenia dziś, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Przestrzeganie podczas mistrzostw kilku zasad bezpieczeństwa (unikanie przypadkowego seksu, używanie prezerwatyw, unikanie kontaktu z krwią, pilnowanie swojego napoju - ktoś może do niego czegoś dosypać) może zapobiec zakażeniu HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Poprzez kampanię Centrum przypomina również, że w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) na terenie całego kraju można wykonać test w kierunku HIV. Test jest anonimowy, bezpłatny oraz połączony z poradnictwem.

To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is installed.