Parada Schumana 19 maja 2012 r.

19 maja 2012r. po raz dziesiąty ulicami rynku Jarosławia przeszła Parada Schumana. Organizatorem przemarszu, konkursów dla dzieci i młodzieży oraz występów na scenie było jak co roku Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia i Rejon Jarosławski Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Projekt zrealizowano jako zadanie zlecone przez Gminę Miejską Jarosław, objęte patronatem honorowym przez Burmistrza Miasta Jarosławia. Do pomocy włączyły się organizacje pozarządowe: Związek Harcerstwa Polskiego, Komenda Hufca Jarosław, Młodzieżowa Grupa Ratownictwa Medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża, Stowarzyszenie Miłośników Koni „Arabian”, Stowarzyszenie Motor Bike Drivers Team i instytucje: Niepubliczny Zespół Opieki Medycznej Centrum Ratownictwa Medycznego J. Tarkowski, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Jarosławiu, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu. Nad bezpieczeństwem licznej grupy uczestników czuwali Strażnicy Miejscy z Jarosławia i Policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Jarosławiu. Paradę Schumana w Jarosławiu uświetnił Zespół Mażoretek i Szałamaistek z WDK w Rzeszowie, nadając rytm maszerującym. Po przemarszu pod eskortą motorów odbył się bieg akcji „Polska Biega” uczestniczyły w nim reprezentacje kilkunastu szkół i spontanicznie włączający się w bieg Jarosławianie.

Atrakcją Parady były stoiska szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Jarosławiu, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Zespołu Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Jarosławiu. Swoje stoisko miała też Aviva Sp. z.oo., która udostępniła wszystkim dzieciom za darmo „Pikusiową Zjeżdżalnię”, maskotki i inne gadżety. W konkursach wzięło udział 43 placówki oświatowe z powiatów jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego. Dodatkowe konkursy dla publiczności przeprowadziły na płycie rynku pracownicy Stanowiska Pracy ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jarosławiu. Konkursy odbyły się w 2 grupach wiekowych: dzieci w wieku 4-8 lat malowały prace kredkami, starsze dzieci- malowały kredą na chodniku. W konkursach udział wzięło 32 dzieci. Laureatów nagrodzono koszulkami z logo „Jestem wolny od uzależnień” lub „Czyste powietrze wokół nas”. Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursach plastycznych nagrodzono upominkami. Na stoisku Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jarosławiu dorośli mogli uzyskać informacje i materiały dot. profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.

Na scenie wystąpiły dzieci z przedszkoli z Kańczugi, Przeworska i Jarosławia. Grupa wykonawców to 317 osób w wieku od 4 do 18 lat. Wielkie emocje wzbudził pokaz mody w wykonaniu dziewcząt z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Jarosławiu. Wszystkie występujące dzieci otrzymały poczęstunek. Nie zabrakło niespodzianek dla Zasłużonych Paradowiczów. Piękne, malowane na szkle prace otrzymali: pani Zofia Karwańska, etatowy członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Jarosławiu za udział we wszystkich dotychczasowych Paradach Schumana, sponsor wydarzenia Gmina Miejska w Jarosławiu, reprezentowana w dniu Parady przez Naczelnika Wydziału Kultury Turystyki i Promocji Miasta pani Joanna Mordarska oraz inicjator i organizator Parady Schumana w Jarosławiu pan Kazimierz Wilczyński. Partnerzy projektu otrzymali pamiątkowe kubeczki Podkarpackiej Sieci Szkól Promujących Zdrowie. Przez cały czas imprezy w Klubie „Kuźnia”, lokalu Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia działała darmowa kawiarenka z wypiekami, gorącym posiłkiem i herbatą otwarta dla zwiedzających wystawę nagrodzonych prac plastycznych pt „Zjednoczona Europa miejsce życia i zabawy dla dzieci”. Obok sceny dzieci ze szkół podstawowych prezentowały gry ruchowe w jakie bawiono się kiedyś i dzisiaj. Nagrodzono też najciekawsze przebrania przygotowane przez uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jak przystało na imprezę prozdrowotną wolontariusze Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia częstowali wszystkich widzów jabłkami. Projekt koordynowała Teresa Krasnowska .

Tekst alternatywny


Tekst alternatywny


Tekst alternatywny


Tekst alternatywny


Tekst alternatywny


Tekst alternatywny

To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is installed.